Otwarcie wystawy Pałac Pełen Bajek w Muzeum Kinematografii.

Pałac pełen bajek - nowa wystawa stała dostępna dla zwiedzających od 22 marca.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

pl. Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź

O planach stworzenia nowej odsłony wystawy poświęconej serialom animowanym przeznaczonym dla widza w wieku dziecięcym, wiedzieliśmy od ponad roku, ale dopiero teraz możemy się z Wami podzielić szczegółami dotyczącymi tego, w jakim stopniu byliśmy zaangażowani w jej powstawanie.
Jako Grupa Badawcza Polska Animacja wspieraliśmy Muzeum w pracach merytorycznych podczas opracowania wizji przyświecającej nowej wystawie. Od lutego 2023 roku przeglądaliśmy zasoby muzeum, pomagając w weryfikacji lalek, projektów postaci, dekoracji, celuloidów, rysunków na kalkach, diapozytywów oraz zdjęć i fotosów. Przegląd tych obiektów pozwolił nam wyselekcjonować, które z nich powinny zostać zaprezentowane po raz pierwszy osobom odwiedzającym muzeum.
Proces katalogowania przełożył się na wyczerpujące i owocne dyskusje z osobami przygotowującymi wystawę pod względem jej przestrzennego zagospodarowania. Godząc potrzeby wystawiennicze z edukacyjnymi, udało się wypracować rozwiązanie przyjazne dzieciom, a zarazem zajmujące dla dorosłych.
Byliśmy także żywo zaangażowani w merytoryczne opracowanie tekstów, które posłużyły później do powstania opisów umieszczonych przy poszczególnych elementach wystawy. Dołożyliśmy również cegiełkę do przystosowania sposobu prezentowania poszczególnych obiektów tak, by były one spójne z serialami, które sobą reprezentowały.
Poza sentymentalnym powrotem do czasów, gdy pasmo telewizyjne „Dobranocka” stanowiło obowiązkowy punkt dnia każdego dziecka, będziecie mieli okazję poznać „kuchnię filmową” polskich studiów animacji, obejrzeć oryginalne materiały wykorzystywane w procesie produkcji filmów i sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości bajek swojego dzieciństwa.

W pracach nad wystawą brały udział trzy osoby z Grupy Badawczej Polska Animacja: Dominik Piekarski, Szymon Szul, Ewa Ciszewska.

Zespołowi Muzeum Kinematografii bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę.

Więcej informacji o wystawie znajdą Państwo tutaj: https://muzeumkinematografii.pl/weekend-otwarcia-wystawy-palac-pelen-bajek/

Więcej o Grupie Badawczej Polska Animacja tutaj: https://www.ikw.uni.lodz.pl/strefa-pracownika/badania/grupa-badawcza-polska-animacja

Fotorelacja z przygotowań do wystawy: